19.  etnografski festival „Powšinské Dožynky“, Varšava, Poljska

U periodu od 23. do 25.avgusta 2024.godine, šafarikovci su otputovali u Varšavu, u Poljsku, gde su nastupili tokom 19.festivala „Powšinské Dožynky“, na jednom od najlepših etnografskih manifestavija u organizaciji Kulturnog centra Vilanov.

Šafarikovci su četvrtak, 22. avgusta 2024.godine krenuli na put Poljske u 21h iz Novog Sada, da bi nakon 19 sati puta stigli na odredište, gde su ih domaćini dočekali sa pripremljenim ručkom. Smeštaj je bio obezbeđen u prelepom kompleksu, tačnije u šumi u Parku kulture u Powsinie.

Domaćini su u subotu, 24. avgusta, organizovali obilazak Vilanovske palate, koja se nalazi na periferiji Varšave i podignuta je krajem 17. veka. Ova palata služila je kao prigradska rezidencija osvajača Turaka kod Beča, kralja Jovana III. Sobieskog. Veliki barokni park oko palate jedan je od najlepših u Poljskoj. To je najstariji deo Vilanovskih vrtova, a zahvaljujući otvorenom prostoru oko palate posetioci imaju priliku da se dive i čitavoj zadnjoj strani palate. Nakon toga, Šafarikovci su prešli u centar grada Varšave, gde su proveli nekoliko sati istražujući varšavski Stari grad, koji je najstariji istorijski deo Varšave, osnovan je u 13. veku, no nažalost, 90% lokalnih objekata su bili uništeni u Drugom svetskom ratu. Pravilnim renoviranjem obnovljene su stare zgrade i spomenici koji su bili uništeni u ratu i sada se Stari grad može pohvaliti da je upisan u UNESCO. Iako je Stari grad izgrađen relativno nedavno, ovdašnje živopisne i prijatne ulice neće vas ostaviti hladnim i odvešće vas u romantične šetnje. Tamo se mogu videti Kraljevski dvor, Starogradski trg koji krasi statua sirene, Palata kulture i nauke, Katedrala Svetog Jovana Krstitelja i mnoge druge stvari.

U nedelju, 25. avgusta, proslave su se odvijale tokom celog dana. U 11:30 h počeo je svečani defile – pohod ka crkvi. Usledila je sveta misa na otvorenom u Domu  „Pracy Twórczej“. U 13:20 počeo je umetnički program na kom su nastupili gostujući ansambli iz Srbije, Slovačke, Ruande i Beloveške, koji su približili atmosferu svoje tradicije, kao i domaći ansambli i to ansambl „Powsinanie“, Orkestar 30+ zajedno sa duvačkim orkestrom Vilanov, stariji hor „Radosna“, bend „Kuźnia Sztukatyczna“ i drugi. Naravno, bilo je i štandova sa ručnim radovima i rukotvorinama.

Šafarikovci su pripremili bogat program. Omladinska grupa FA Šafarik predstavila se sa četiri koreografije čiji je umetnički rukovodilac Filip Djurik, pevala je muška i ženska pevačka grupa na čelu sa umetničkim rukovodiocem Tatjanom Jaško, nastupili su i solo pevači Ivan Slavik, Patrik Jocha i Lucia Stajić, a sve u pratnji narodnog orkestra kojim rukovodi Tatjana Jaškova.

Putovanje šafarikovaca u Poljsku se realizovalo zahvaljujući finansijskoj podršci Gradske uprave za kulturu grada Novog Sada, donaciji Novosadske crkve, Nacionalnog saveta slovačke nacionalne manjine, organizatora festivala, a takođe i samim članovima centra koji su doprineli prikupljanju sredstava.

Veliko hvala direktoru festivala Robertu Woźniaku i celom njegovom timu, koji se veoma lepo brinuo o Šafarikovcima i omogućio da ova turneja bude jedinstvena i zanimljiva, puna avantura, sa koje su se svi vratili kući puni utisaka i lepih iskustava.

Scroll Up