Godišnji koncert 2024

Dana 30. novembra 2024. godine, u velikoj i prepunoj sali SKC „P.J. Šafarik“-a bilo je zaista užurbano i veselo. Održan je godišnji, sada već tradicionalni, koncert Šafarikovaca. Program je počeo u 19 časova odlomkom iz predstave „Úvahy o mužoch“ u režiji Rastislava Zornjana.

Nakon uvodnih reči voditeljke/glumice  Ane Asodi i njenih koleginica glumica Ane Zornjan i Martine Benka kao i pozdrava predsednice Vierke Marčok Cerovski, program je tekao bez prekida. Smenjivali su se tačka za tačkom, a publika je mogla da pročita o pojedinim tačkama i učesnicima u odštampanom programu  koji je bio ostavljen na sedištima.

U programu su učestvovali svi. Ali bukvalno svi, odnosno svaka aktivna sekcija centra je sa nečim nastupila.

Tako su se nakon pozorišine tačke, najmlađi iz porodice Šafarik, članovi FA „Šafariček“, sa kojima rade umetnički rukovodioci Vierka Marčok Cerovski i Ana Zornjan, predstavili publici koreografijom „Konope, konope…“, koju je pripremila Vierka Marčok Cerovski po motivima koreografije autora Ivana Slavika „Od konopí po rubáč“

Zatim je Mešoviti hor, čiji je umetnički rukovodilac Ana Crveni, otpevao dve narodne pesme: „Čože je to za prekrásne vtáča” i „Snilo sa mi snilo”. Nakon toga, scena je pripala veteranima.

Nakon toga, scena je pripala veteranima. Publici su se predstavili koreografijom „Keď komára ženili“, čiji je umetnički rukovodilac i autor koreografije Tatiana Krivak-Amidžić.

Usledio je blok pevanja. Najpre je Muška pevačka grupa otpevala splet pesama „Kačenko turanská“, a zatim je Ženska pevačka grupa otpevala splet pesama „Zaspievalo táča“. Obe grupe uvežbava umetnički rukovodilac Tatjana Jaško. Ana Asodi otpevala je solo pesmu „Čo sa stalo nové v richtárovom dvore? a Ivana Privizer je otpevala pesmu „V hornom konci”.

Omladinski folklorni ansambl predstavio se sa dve koreografije, najpre su odigrali koreografiju pod nazivom „Poľný kvietok“ autora koreografije i umetničkog rukovodioca Filipa Đurika, a zatim koreografiju „Priadky“ autora koreografije Jana Slavika. 

Na kraju prvog dela programa, svim pomenutim umetničkim rukovodiocima, kao i Ani Boldocki koja je zadužena za pripremu nošnji,  korepetitoru Jaroslavu Lačoku i Ani Asodi, koja tokom cele godine piše konferanse i lektoriše sve objavljene članke na sajtu ili fejsbuk stranici, javno zahvalili tako što su im simbolično uručili cvet za njihov rad. Na kraju, u ime Šafarikovaca, Đorđe Petriško se zahvalio predsednici Vierki Marčok Cerovski za njen rad u Šafariku i svemu što radi za Šafarik i uručio joj poklon.

Učesnike je pratio narodni orkestar SKC P.J.Šafarik pod dirigetskom palicom Tatjane Jaško u sastavu: Tatjana Jaško, Tereza ​​Garaj, Đorđe Petriško – violina, Jaroslav Lačok – harmonika, Patrik Joha – kontrabas.

Drugi deo programa bio je posvećen 50 godišnjici volonterskog rada Rastislava Zornja, koji je vodila Ana Asodi i gde su prisutni saznali nešto više o Rastislavovim počecima, iskustvima, nagradama,… Zatim se Rastislav pridružio orkestru sa svojom tamburicom, zajedno su odsvirali pesmu „Vrť sa dievča“, dok su na bini plesali najmlađi igrači.

Po starom Šafarikovskom običaju, na samom kraju svi učesnici su ponovo izašli na binu i pozdravili  se sa publikom pesmom „A tam hore v Novom Sade“.

U svom govoru na početku programa, predsednica Vierka Marčok Cerovski je istakla da su ovi koncerti veoma značajni i za same članove Šafarika, jer su jedinstvena prilika kada se svi članovi svih sekcija sastaju pod istim krovom u isto vreme, od najmlađih do najstarijih, shvatajući koliko ih zapravo ima i da sve što se radi ima smisao.

A sada svi možemo da se radujemo galakoncertu koji će se održati do godine, kada će centar proslaviti 105 godina postojanja.

Nakon programa usledila je zabava na kojoj je svirao bend „Trio mio“.

Ovaj koncert je ujedno bio i prilika da se zahvali i donatorima koji su Šafarik i njegov rad u toku godine finansijski podržali a to su: Kancelarija za dijasporu, Crkvena opština Novi Sad, Gradska uprava za kulturu grada Novog Sad, Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravau i nacionalne manjine – nacionalne zajednice, Pokrajinski sekretarijaz za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama i Nacionalni savet Slovačke nacionalne manjine.

Scroll Up